KAPELMISTRZ BIEGANOWSKI

Franciszek Józef Bieganowski – absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie Wydziału Dyrygentury u prof. Jerzego Dobrzyńskiego. Dyrygent, aranżer, kompozytor. Były muzyk Orkiestry Marynarki Wojennej w Świnoujściu. Były kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Współdziałając z kompanią reprezentacyjną Wojska Polskiego witał wielokrotnie papieża Jana Pawła II, królów, prezydentów, premierów, ministrów, ambasadorów i inne wielkie osobistości.

Jest znanym popularyzatorem muzyki wojskowej, klasycznej i rozrywkowej. Występował na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. w Belgii, Danii, Francji, Holandii, w Niemczech, we Włoszech oraz USA. Zyskał sobie miano ambasadora polskiej kultury i muzyki wojskowej.

Za swoją działalność artystyczną, zaangażowanie i ogrom wkładu pracy w upowszechnianie kultury był wielokrotnie wyróżniany i odznaczany przez Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej - Lecha Wałęsę i Aleksandra Kwaśniewskiego, premierów - Tadeusza Mazowieckiego i Waldemara Pawlaka, ministrów kultury i obrony narodowej, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”.

W 1985 roku związał się z Młodzieżową Orkiestrą Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkowie. Od tego czasu orkiestra systematycznie podnosi swój poziom. Stała się bardziej widowiskowa, a jej specjalnością są pokazy musztry paradnej. Koncertuje z wieloma artystami scen warszawskich. Pod jego kierownictwem Orkiestra zyskała uznanie publiczności w kraju i za granicą.

Z okazji dwudziestolecia działalności artystycznej w Wyszkowie Franciszek Bieganowski otrzymał Złotą Batutę.

12 listopada 2017 roku Uchwałą Rady Miejskiej w Wyszkowie, w uznaniu dla gminnej społeczności, a w szczególności za krzewienie miłości do ziemi wyszkowskiej, szerzenie polskiej kultury i muzyki w kraju i za granicą oraz wkład w wychowanie i rozwój młodych wyszkowian, otrzymał  Honorowe Obywatelstwo Miasta Wyszkowa.

18 października 2021 r. został wyróżniony przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Medalem Pro Mazovia. Odznaczenie to jest okolicznościowym wyróżnieniem nadawanym za wybitne zasługi osobom, które całokształtem działalności zawodowej, społecznej i publicznej przyczyniły się do rozwoju Mazowsza.