KAPELMISTRZ BIEGANOWSKI

Franciszek Józef Bieganowski – absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie Wydziału Dyrygentury u prof. Jerzego Dobrzyńskiego. Dyrygent, aranżer, kompozytor. Były muzyk Orkiestry Marynarki Wojennej w Świnoujściu. Były kapelmistrz Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Współdziałając z kompanią reprezentacyjną Wojska Polskiego witał wielokrotnie papieża Jana Pawła II, królów, prezydentów, premierów, ministrów, ambasadorów i inne wielkie osobistości.

Jest znanym popularyzatorem muzyki wojskowej, klasycznej i rozrywkowej. Występował na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. w Belgii, Danii, Francji, Holandii, w Niemczech, we Włoszech oraz USA. Zyskał sobie miano ambasadora polskiej kultury i muzyki wojskowej.

Za swoją działalność artystyczną, zaangażowanie i ogrom wkładu pracy w upowszechnianie kultury był wielokrotnie wyróżniany i odznaczany przez Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej - Lecha Wałęsę i Aleksandra Kwaśniewskiego, premierów - Tadeusza Mazowieckiego i Waldemara Pawlaka, ministrów kultury i obrony narodowej, m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”.

W 1985 roku związał się z Młodzieżową Orkiestrą Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszkowie. Od tego czasu orkiestra systematycznie podnosi swój poziom. Stała się bardziej widowiskowa, a jej specjalnością są pokazy musztry paradnej. Koncertuje z wieloma artystami scen warszawskich. Pod jego kierownictwem Orkiestra zyskała uznanie publiczności w kraju i za granicą.

Z okazji dwudziestolecia działalności artystycznej w Wyszkowie Franciszek Bieganowski otrzymał Złotą Batutę.

12 listopada 2017 roku Uchwałą Rady Miejskiej w Wyszkowie, w uznaniu dla gminnej społeczności, a w szczególności za krzewienie miłości do ziemi wyszkowskiej, szerzenie polskiej kultury i muzyki w kraju i za granicą oraz wkład w wychowanie i rozwój młodych wyszkowian, otrzymał  Honorowe Obywatelstwo Miasta Wyszkowa.